Dům Žalovská

Fotogalerie: Fotogalerie

Dokumenty: Dokumenty

 

Naše kroky:

Popis situace:

Je to takový klidný kout. Střed Čimic na pomezí nízké panelové výstavby v ulici Strážnická a typicky venkovské části s nízkými rodinnými domky v ulici Žalovská. Když tu někdo postaví o jedno patro vyšší dům, než je v projektu, je z toho nekonečná aféra s kilogramy spisů na příslušných úřadech. Zelený plácek v mírném svahu (parc. č. 37/1, pozemek v majetku Hl. m. Prahy) měl ještě nedávno ve svém středu dětské hřiště s lavičkami, prozatím je obklopen a izolován vzrostlými stromy. Ulice Strážnická nepřekypuje parkovacími místy, ale ve všední dny dopoledne je tu poloprázdno. V ulici Žalovská stojí objekt svépomocné akce Z – jednopodlažní bývalá prodejna potravin. Později sklad něčeho, potom čísi dílna, nyní tzv. vybydlena. Není to okrasa, ale také to není hnízdo squaterů ani bezdomovců. Rozměrově přijatelná, ale kdyby se místo ní rozšířil parčík, bylo by to klidné místečko k pohledání. Má to jeden háček: s nepatrným okolím (parc. č. 37/2 a 37/17) je zakoupena soukromým podnikatelem – firmou COBE s.r.o., Praha 4.

A právě to se stává kamenem úrazu. Pokud by majitel své 384 m² pozemku použil k výstavbě nízkopodlažního rodinného domu, nikdo by nic nenamítal. Ale to, oč se tu snaží, je trochu mimo rámec místních poměrů. Jeho záměr vyvolal přímo „mexickou“ vlnu odporu v okolních domech a výsledkem byl protestní otevřený dopis starostovi ze dne 24. dubna, pod který se během několika málo dní podepsalo více než 150 dotčených obyvatel. Jako odpověď na náš otevřený dopis nám zaslal starosta MČ Praha 8 pan Roman Petrus upřesnění, ze kterého cituji:

Navržený objekt má čtyři nadzemní (z toho poslední čtvrté ustupující) a jedno podzemní podlaží, ve kterém jsou řešena parkovací místa pro potřeby nového objektu. Podzemní podlaží je dopravně napojeno z ulice Strážnická přes pozemek parc.č. 37/1, k.ú. Čimice. Záměr byl dne 20.dubna 2015 projednán na jednání Komise pro územní rozvoj a památkovou péči Rady městské části Praha 8 se souhlasným stanoviskem a s upozorněním na ochranné pásmo trafostanice.“

Není nám jasné, na základě čeho (žádosti a projektu, průzkumu lokality, záporného stanoviska zúčastněných apod.) rozhodla Komise devíti hlasy pro (proti: 0, zdržel se: 0) o novostavbě bytového domu.

Ve stranickém programu ČSSD, jejímž členem je i pan starosta, je ale slib (a tady cituji): „Uděláme vše proti zahušťování výstavby nejen na sídlištích. Není možné, aby již dnes zahuštěná sídliště byla dále využívána k zástavbě na úkor veřejné zeleně.“

Zde si nejsem zcela jist, zda souhlasné stanovisko Komise pro územní rozvoj s výstavbou objektu se čtyřmi nadzemními podlažími v ulici s rodinnými domky je právě v souladu s jejím volebním programem. Chápeme, že politika koalice je výsledkem nějaké dohody, ale závazky, že:

a) MČ Praha 8 bude všemi zákonnými prostředky bránit zahušťování sídlišť v lokalitách Bohnice, Čimice, Kobylisy a Ďáblice.

b) Preferována bude výsadba nových stromů a vysazování okrasných keřů, bude vysazeno 4000 stromů. Dále bude pokračovat budování dalších hřišť pro nejmenší a multifunkčních hřišť. Celkem bude takto vybudováno 40 dětských hřišť nebo multifunkčních sportovišť.

jsou součástí programového prohlášení Rady městské části Praha 8.

Paradoxně právě nově navržená příjezdová komunikace přes pozemek parc. č. 37/1 prochází místem, kde uprostřed trávníku ještě před několika málo lety bylo dětské hřiště s lavičkami a pískovištěm… Problém se zvýrazní ještě tím, že investor populisticky nabízí zjednosměrnění ulice Strážnická a navýšení počtu parkovacích stání. Na zjednosměrnění nepotřebujeme postavit nový dům a zvýšení počtu stání nelze dosáhnout jinak, než vykácením všech vzrostlých stromů a částečným zabráním pozemku 37/1 (pan starosta používá termín

„revitalizace“). Toho pozemku, který je zřejmě hlavním cílem všech útoků investora. A ačkoliv zmíněný pozemek stále ještě patří Hlavnímu městu Praha, má na něm investor vyprojektovanou příjezdovou komunikaci. Můžeme mít na stávající zeleň rozdílné názory, ale pohled do vzrostlých stromů, plnících i funkci izolační a okysličující, je rozhodně příjemnější, než pohled na vyholený trávník a nad ním se dmoucí čtyři patra komerční bytové architektury.

Již samotná plánovaná výstavba domu představuje zátěž na nejbližší okolí – zvýšený hluk, dopravní zatížení, nutnost zbudování dočasného skladu materiálu a stavebního dvora (opět na pozemku 37/1), skladování vybagrované zeminy, předem nedefinovatelná statická rizika, spojená s nestabilním pískovým podložím. Navíc investor (konkrétně pan Korbel) při své návštěvě velmi bouřlivého shromáždění Společenství vlastníků dne 13. května předložil vizualizaci, ve které jsou zakreslena pouze 3 (pro jistotu slovy: tři) nadzemní podlaží nového objektu. Pokud byla schválena čtyři nadzemní podlaží, jedná se o zcela záměrný podvod naplňující naše obavy, že stavba se bude stavět, až kam to půjde a pak se uvidí.

Pozn. Naprosto stejný stav hrozí na pozemku v blízkosti křižovatky ulic Čimické a Žalovské (parc. č. 348/1, 625m²). Pozemek je v současnosti na prodej, ale realitní kancelář jej nabízí s územním rozhodnutím a projektem objektu, který je rozměrově neúměrný těsnému sousedství rodinných domků. Opět se jedná o soukromý pozemek se zelení a třemi vzrostlými platany, kde by asi nikdo nerozporoval jeden, možná dva rodinné domky. Ale to, co prošlo (nebo ne?) územním řízením, je analogie našeho problému v ulici Žalovská. Nechci tady vzbuzovat nějaké vášně, ale pro upřesnění musím dodat, že majitelem pozemku je paní Tatiana Buzina ze Žižkova a prodej za 9.5 milionu Kč vyřizuje paní Oxana Donchenko, kancelář Century 21 Premium.

V obou případech mají obyvatelé snahu porvat se s arogancí moci a kapitálu. Příkladů v nejbližším okolí máme dost – např. neuskutečněná plynová elektrárna u Čimického háje nebo ostře sledovaný boj o výstavbu nad Čimickým údolím.

Naším cílem je dosažení několika bodů, které jsou aktuální a pro obyvatele nejbližšího okolí centra Čimic zásadní pro zachování dosavadní úrovně bydlení:

  • zachovat zeleň na pozemku parc.č. 37/1 v ulici Strážnická, což podle nás znamená zachovat vlastnictví pozemku pro Hlavní město Prahu
  • tuto zeleň případně ještě doplnit, odstínit tak vliv a důsledky plánované zástavby sousedního pozemku a nedovolit stavebníkovi používat městský pozemek jako stavební dvůr nebo parkoviště
  • regulovat výstavbu na pozemku parc.č. 37/2 tak, aby odpovídala místnímu rázu příměstské nízkopodlažní zástavby rodinných domů
  • nepovolit nesmyslnou zástavbu pozemku se vzrostlou zelení parc.č. 348/1 v prostoru mezi komunikací a rodinnými domky

Je naděje, že při svém dalším rozhodování vezmou zodpovědné orgány v potaz i stanovisko voličů, nezapomenou na své předvolební sliby a nepodlehnou tlakům stavitelské lobby?

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial